Rolnicy

Święto plonów i docenienie pracy rolników. Dożynki w Gminie Ryki

Region Wt. 20.08.2024 21:16:29
20
sie 2024

W niedzielę, 18 sierpnia odbyły dożynki w Gminie Ryki. Tegoroczne święto rozpoczęło się mszą świętą dziękczynną w kościele Najświętszego Zbawiciela w Rykach. Następnie uczestnicy w dożynkowym korowodzie przeszli na teren zespołu pałacowo-parkowego, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Dożynki są największym i najbardziej hucznie obchodzonym świętem w gminie Ryki. Na tegorocznej edycji wydarzenia po za władzami samorządowymi na czele z gospodarzem miasta - burmistrzem Jarosławem Żaczkiem oraz starostą ryckim - Dariuszem Szczygielskim, pojawili się przedstawiciele władz parlamentarnych - posłowie na Sejm RP Magdalena Filipek – Sobczak oraz Przemysław Czarnek. Obecny był obecny również Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Uroczystości rozpoczęła msza święta dziękczynna odprawiona w asyście orkiestry OSP Ryki w kościele pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela w Rykach, pod przewodnictwem proboszcza księdza Stanisława Chodźko. Kazanie wygłosił o. Wiesław Zielonka z zakonu oblatów Maryi Niepokalanej. Po zakończonej Eucharystii delegacje z wieńcami ruszyły na teren pałacowo – parkowy, gdzie odbyła się dalsza cześć uroczystości. Odśpiewano hymn państwowy, a następnie głos zabrał burmistrz Jarosław Żaczek, który przywitał wszystkich zebranych. Przemawiali także kolejno: posłowie Przemysław Czarnek oraz Magdalena Filipek – Sobczak, starosta Dariusz Szczygielski, Marszałek Jarosław Stawiarski oraz w imieniu Wojewody Lubelskiego Krzysztofa Komorskiego - list odczytał radny powiatu ryckiego Jerzy Gąska.

Ważnym obrzędem dożynkowym było przekazanie na ręce burmistrza chleba przez starostów dożynek, którymi byli w tym roku Aneta i Michał Tarka. Następnie przedstawiciele rolników wraz z włodarzem Ryk, pokroili chleb, po czym został on rozdany wśród uczestników.

Podczas wydarzenia swoje artystyczne talenty zaprezentowały zespołu śpiewacze z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Ryki.

Nie zabrakło tradycyjnych konkursów. Konkurs na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy w Gminie Ryki” rozpatrywany był w dwóch kategoriach: wieniec „współczesny” oraz „tradycyjny". Był też konkurs kulinarny „Smakuj na Talerzu”.

Jury w składzie Marzena Bury – wieloletnia kierownik działu edukacji w Muzeum Wsi Lubelskiej, Marzena Badach – absolwentka kulturoznawstwa na UMCS w Lublinie, oraz Anna Pilzak inspektor do spraw promocji, rozwoju i promocji zdrowia w gminie Ryki, po obejrzeniu, osiemnastu wieńców wyłoniło następujące miejsca w konkursie na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy w Gminie Ryki”:

W kategorii „tradycyjny”:
1 miejsce: KGW z Moszczanki
2 miejsce: KGW z Starej Dąbi
3 miejsce: KGW z Nowego Bazanowa

W kategorii wieniec „nowoczesny”:
1 miejsce: KGW z Brusowa
2 miejsce: KGW z Budki Rososz
3 miejsce: KGW z Ownii

W konkursie kulinarnym „Smakuj na Talerzu”:
1 miejsce: Zespół Śpiewaczy Pelagia z Leopoldowa
2 miejsce: Aktywne Koło Gospodyń Wiejskich w Zalesiu
3 miejsce: KGW Rososz

Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali nagrody finansowe.
Podczas dożynek nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych w tym strefy dmuchańców i animacji. Wieczorem wszyscy uczestnicy mieli możliwość bawić się przy muzyce na żywo za sprawą „Kapeli Styrta” oraz z gwiazdy wieczoru zespołu „Łobuzy”.

O relację z wydarzenia zadbał Mateusz Biernacki.



Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Mateusz Biernacki

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
uczestnik Śr. 21.08.2024 08:28:02

Impreza świetna, w Rykach potrafimy się bawić.