O historii kościoła w Rykach z proboszczem parafii Najświętszego Zbawiciela Stanisławem Chodźko
Kościół
Wt. 23.07.2024 07:52:39
23
lip 2024
lip 2024
Kościół pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela w Rykach jest główną świątynią dekanatu ryckiego. Pierwsze historyczne zapiski odnośnie ryckiej parafii pochodzą z XV wieku. Na przestrzeni lat na terenie parafii wybudowane zostały cztery kościoły. Obecnie w świątyni trwają prace remontowe.
Obecna murowana świątynia została wybudowana w latach 1908–1914, dzięki staraniom księdza Jana Rozwadowskiego, konsekrowana w 1922 roku przez biskupa Henryka Przeździeckiego, projektantem kościoła był Józef Pius Dziekoński. Świątynia zaprojektowana jest w stylu neogotyckim, nie bez powodu. Jak mówi proboszcz ks. Stanisław Chodźko w czasach, gdy był budowany kościół, czyli w trakcie zaborów, styl neogotycki jednoznacznie kojarzył się z kulturą zachodnioeuropejską, przez co ciężej było przerobić kościół na cerkiew.Wcześniej były trzy kościoły drewniane oraz jeden murowany, który został rozebrany decyzją niemieckich władz okupacyjnych w 1940 roku, gdyż został opuszczony na rzecz nowo pobudowanej świątyni.
Obecnie w kościele trwa remont. Świątynia jest odmalowywana, jednak nie została zamknięta na czas prac Pomimo utrudnień związanymi z malowaniem Msze Święte są odprawiane normalnie. Utrudnienia mają potrwać do końca września. Koszt prac remontowych planowo ma wynieść 390 tysięcy złotych.
O historii kościoła oraz obecnie trwających pracach ks. Stanisław Chodźko opowiedział Mateuszowi Biernackiemu.
Fot. Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach
0 komentarze